SWOST: Skrējēja Vaičule: Mazliet jocīgi iekļaut olimpiskajās spēlēs sieviešu maz pārstāvētus sporta veidus

Olimpiskajās spēlēs abu dzimumu sportistu skaits arvien vairāk līdzsvarojas un ir grūti iedomāties vēl lielāku līdztiesību, Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" atzina vieglatlēte Gunta Vaičule. Viņa ir arī Eiropas Olimpisko komiteju atlētu komisijas pārstāve, tomēr skrējēja uzskata, ka ne visi sporta veidi ir vienlīdz piemēroti visām sievietēm un dažādas to popularitātes dēļ olimpiskajās spēlēs veidojas nevienāda konkurence.

Pasaulē par sieviešu līdztiesību sportā runā daudz vairāk nekā Latvijā, un atsevišķos sporta veidos jautājums ir ļoti aktuāls, pastāstīja Vaičule. Piemēram, par futbola pieejamību meitenēm tikpat lielā mērā kā zēniem.

Vaičule par apsveicamu uzskata sieviešu vēlmi nodarboties arī ar sporta veidiem, kas viņu dzimuma pārstāvju vidū lielu popularitāti nav iemantojuši. Taču ne tik taisnīga pret citu sporta veidu sportistēm ir maz pārstāvēto sporta veidu iekļaušana olimpiskajās spēlēs tikai tāpēc, lai būtu sieviešu pārstāvība, sacīja vieglatlēte, kura pretendē uz dalību Tokijas olimpiādē.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) tiecas pilnīgi izlīdzināt svara kategoriju un dalībnieku skaitu vīriešiem un sievietēm, kas kungiem palielina konkurenci par iespēju tikt uz olimpiskajām spēlēm. Cīkstonei Anastasijai Grigorjevai ir žēl, ka puišiem olimpiskās kvotas cīņas sportā iet mazumā, tomēr viņa Latvijas Televīzijai atzina, ka sportisti jaunajai situācijai pielāgosies.

Vaičule sportistu pārstāves lomā ir jutusies dīvaini sanāksmēs Latvijas Olimpiskajā komitejā, lai gan par attieksmi viņa nevarēja sūdzēties. Atrodoties telpā ar 97% vīriešu, kuri ir divas vai pat trīs reizes vecāki, ir bail muti attaisīt, atzina skrējēja.

"Tu esi apspiesta tikai tā fakta pēc, ka esi tādā mazākumā. Nevis tāpēc, ka tevi neviens negribētu klausīties vai tavi argumenti būtu muļķīgi. Telpa ir tāda, un gaisotne ir tāda," paskaidroja sportiste.

Sportistēm Vaičule novēl labus trenerus, kas nevis salauztu sievišķību, bet ar trenēšanu, audzināšanu un motivēšanu tieši caur to spētu atrastu pareizo pieeju. Sievišķība sportā mazinās, jo sacensību gars un spēks velk uz vīrišķo, tomēr sievietes patiesā daba arī sportā sniedz iespēju sasniegt augstus rezultātus, atgādināja Vaičule. Viņa sportā atgriežas pēc meitiņas laišanas pasaulē.